Thursday, 14 April 2011

pokok buluh /bambusa (jenis dan penjagaan)

Bamboo forest, Arashiyama, Kyoto
pokok buluh tidak lagi asing bagi rakyat malaysia kerana sering digunakan dalam kehidupan seharian samada perabot, tanaman hiasan & pagaran, makanan , seni kraft tangan dan banyak lagi. Di china dan jepun buluh seringkali dikaitkan dengan keagamaan dan budaya masyarakat mereka.Bagi pendapat debungor pokok buluh sangat istimewa kerana mampu memberi ketenangan dan perasaan nostalgia.Bunyi desiran angin yang melalui dedaun pokok buluh sangat menenangkan jiwa:)

Penerangan:
Botanical name Bambusa sp. 
Common name: Pokok buluh,bamboo tree
categori: tree
Origin: asean
Family: Poaceae
Soil: tanah berasid,campuran tanah loam dan coco peat juga sesuai
Growth : cepat
Height: 4-6 meter
penjagaan:
Penyiraman :3 atau 4 kali semingu *bergantung kepada kelembapan tanah*
Pembajaan : 2 minggu sekali
Pencahayaan: Separa hingga matahari penuh

Jenis pokok buluh untuk tanaman landskap
:

bambusa heterostachya variegata
Botanical name bambusa heterostachya variegata
Common name: buluh putih 
landskap design: pagaran,topiari
Height: 4 meters



Thyrsostachys siamensis
Botanical name: Thyrsostachys siamensis 
Common name: buluh siam(antara pokok buluh yang femes)
landskap design: pagaran,topiari
Height: 6 meters



Bambusa Ventricosa
Botanical nameBambusa Ventricosa
Common name: Buddha's belly bamboo, bottle bamboo
landskap design: topiari
Height: 4 meters



bambusa vulgaris c.v. vittata
Botanical name bambusa vulgaris c.v. vittata
Common name: buluh gading
landskap design: pagaran,topiari
Height: 4 meters



bambusa heterostachya
Botanical name bambusa heterostachya
Common name: buluh galah
landskap design: pagaran,topiari
Height: 4 -6meters



bambusa multiplex
Botanical name bambusa multiplex 
Common name: buluh pagar
landskap design: pagaran
Height: 4 meters

 
schizostachyum brachycladum
Botanical name schizostachyum brachycladum
Common name: buluh kuning
landskap design: pagaran
Height: 4 meters


phyllostachys nigra
Botanical name phyllostachys nigra
Common name: buluh hitam
landskap design: pagaran
Height: 4 meters

 
pleiobastus fortunei
Botanical name pleiobastus fortunei
Common name: buluh renek
landskap design: tanaman tutup bumi
Height: 400mm

*credit*


p/s: debungor dari sungai buloh tapi tak pernah nampak pon pokok-pokok buluhnya^.^"

3 comments:

azian said...

salam kenal...
dik...
bukan ke nama scientifix kene italic kan?
kl student akak ni, tak dapat markah ni kl tak italic SN...kira salah laaa....
hehehehhehe....

Nur azreen ali said...

kl?kl tu shortform utk ape ye~dlu masa saya study lect x suruh pulak kne italic kn sn die tapi bile tgk buku2 rujukan planting ade yg italic ada yg tak:)mana satu yg betul ye?

Asmo.Sin | Blodhgarm said...

.kl=kalau.

.useful info in malay.

.seem u havent update this blog.

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
terima kasih ,sila datang lagi. Powered by Blogger.