Monday, 28 March 2011

tower tree / Schizolobium Parahybum


mari kenal pokok yang femes ni iaitu tower tree atau nama scientificnya ialah schizolobium Parahybum.
boleh dijumpai mostly dimana-mana sebab landscape architect banyak guna pokok ini kerana karekternya yang unik ,mempunyai nilai aesthetic tersendiri malah senang tumbuh di malaysia kerana kesesuaian hidup di iklim khatulistiwa.

Penerangan:

Botanical name: Schizolobium Parahybum
Common name: Tower tree 
categori: pokok
Origin: Tropica
Family: Fabaceae-Caesalpinioideae
Flowers: kuning keemasan
Soil: Tanah berasid 5.00-6.oo pH
Growth : cepat membesar (boleh capai 7meter dalam 3 tahun)
Height: ketinggian matang pokok boleh mencecah 35 meter

penjagaan:
Penyiraman : Siram secara sederhana banyak
Pembajaan : dua kali seminggu 
Pencahayaan: Separa hingga matahari penuh
serangan penyakit:  batang pokok boleh dierang anai-anai dan serangga perosak yang lain

tower tree solo

tower tree trio


 tower tree beramai-ramai

Notes: karekter tower tree iaitu batangnya yang kurus dan tinggi dan daunnya yang seperti paku pakis menyebabkan ianya popular kerana apabila ditanam ia boleh menjadi fokal point bagi sesebuah taman/ruang.
tower tree boleh didapati di nurseri dalam harga 75.00-300.00 mengikut ketinggian atau harga yang nurseri tu letak :)

6 comments:

Anonymous said...

salam..ada 3d utk pokok ni x?

Anonymous said...

3d.....tgk kat cinema la

Anonymous said...

boleh buat jadi bercabang?

Anonymous said...

harga berapa kalau beli 20 meter? Beli di mana?

Anonymous said...

ada 6 meter jual RM70. Kalau 20 meter boleh dapat RM150?

Lee Mar said...

kat mana jual bagi no phone

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
terima kasih ,sila datang lagi. Powered by Blogger.